top of page

Judiskt kunskapscenter: Så tycker skolpersonal om Judiskt kunskapscenters program


”Eleverna var ivriga inför besöket i synagogan och ställde många frågor. När vi väl kom dit så lyssnade de uppmärksammat och ställde frågor som guiden svarade på. Efter besöket så ägnade vi nästkommande lektion till att prata kring vårt besök och eleverna fortsatte att ställa frågor. En återkommande fråga var om vi skulle åka på fler besök till synagogan...”

Camilla Babic, högstadielärare, svenska, svenska som andraspråk,

historia och religion, Hermodsdalsskolan, Malmö






”I workshopen Förintelsen och antisemitism får vi med nutidsperspektiv se tillbaka på de erfarenheter som judar generellt men också Malmös judar har av förföljelse och nazisternas folkmord. Med hjälp av personliga berättelser får eleverna undersöka hur judar i olika tider upplevt och hanterat orättvisor, hat och våld. De får även betrakta Förintelsen utifrån ett judiskt Malmöperspektiv vilket skapar en stark ingång i ämnet. Som lärare i historia men också som ansvarig för flera av Malmös hågkomstresor ser jag Judiskt kunskapscenter och särskilt workshopen Förintelsen och antisemitism som en enastående resurs som är oundgänglig för mitt arbete med att skapa förståelse för både det förflutna och vår samtid.”

Björn Westerström, gymnasielärare och samordnare av Malmö stads skolors arbete mot antisemitism. Årets historielärare 2018 och mottagare av Hedi Frieds lärarpris 2022.






"...upplägget är väldigt bra med en historisk bakgrund kring antisemitismen över tid. Bra att workshopen utgår från människoöden. Eleverna jobbar med olika berättelser från historien till unga judar i Malmö idag, För att se om det finns en gemensam nämnare mellan berättelserna.... Det betyder mycket att göra denna typ av besök för attförstå andra människors situation och livsöde, för att förstå den andres kultur, historia och religion... eleverna lär sig mycket och kommer ihåg undervisningen på ett bättre sätt. Men blir vänligt mottagen och svarar på mailen. Tar emot oss även om vi kommer från en ’fiendekommun’ som Kristianstad. Vi ger betyg 5 av 5.”





Fredrik Vinberg, gymnasielärare, samhällskunskap, historia och

juridik. Barn - och utbildning, Österänggymnasiet, Kristianstad









"Visningen var mycket trevlig och lärorik. Det var spännande att se hur ni hade inkluderat kunskapscentret i synagogans verksamhet och inredning. Jag blev imponerad över hur väl ni hade lyckats och hur intressanta de olika delarna var…. En rullande box med föremål kompletterad med en dataskärm med utställningsbilder var innovativt och pedagogiskt …. (jag blev) glatt överraskad över hur ni har löst det…. Som helhet: högt betyg" 

 – Irene Andersson, docent i historia och f d mellanstadielärare






”För oss på Designgymnasiet är studiebesök på Judiska Kunskapscentret en självklar del av religionsundervisningen. Det välgenomtänkta upplägget väcker elevernas intresse och ger värdefulla perspektiv som stannar kvar långt efteråt."v





Linn Style, Lärare i religionskunskap, Designgymnasiet Malmö






”Den allmänna visningen gav en fin och respektfull introduktion till judisk tro, kultur och tradition. Att få se synagogan och samtidigt ta del av berättelser och praktiska moment gjorde besöket både levande och minnesvärt. Jag ser detta som en viktig resurs för skolan och för undervisning om religion, kulturmöten och demokratiska värden. ”





Elin Olsson, gymnasielärare i samhällskunskap, religion och

psykologi, Affärsgymnasiet, Malmö






”I mitt arbete som lärare har jag flertalet gånger besökt judiskt kunskapscenter. Kunniga och engagerade guider ger en bild av judiskt liv i Sverige och världen och sammanväver på ett lättförståeligt sätt dåtid med nutid. Ett besök hos judiskt kunskapscenter är därför en ovärderlig kunskapskälla vad det gäller förståelse för den samtid vi alla lever i. "





Stefan Nilsson, SO-lärare, Fågelbacksskolan, Malmö








"Jag tycker att det är en fantastisk förmån att när vi behandlar minoritetsspråken i svenskämnet kunna boka in ett besök om jiddisch i Synagogan i Malmö. Där får vi inte bara lära oss om språket utan även om judarnas historia i Malmö. Många elever har aldrig tidigare varit i en synagoga."

Ingeli Jönsson Stegmark, gymnasielärare i matematik, svenska och svenska som andraspråk Arbetslagsledare NA, Pauliskolan

”För oss på Designgymnasiet är studiebesök på Judiska Kunskapscentret en självklar del av religionsundervisningen. Det välgenomtänkta upplägget väcker elevernas intresse och ger värdefulla perspektiv som stannar kvar långt efteråt."

adsasdasdadasd











ogan i Malmö. Där får vi inte bara lära oss om språket utan även om judarnas historia i Malmö. Många elever har aldrig tidigare varit i en synagoga."

Ingeli Jönsson Stegmark, gymnasielärare i matematik, svenska och

svenska som andraspråk Arbetslagsledare NA, Pauliskolan








bottom of page